Familjedag på Eriksberg

Familjedag på Eriksberg den 1 juni mellan klockan 10-16. Ja, så här i småkalla februari är det långt fram. Sätt ett kryss i almanackan redan nu så du inte missar denna härliga dag.

Alla utställare är runt Gårdsbutiken Outdoor vid entrén till Eriksberg. För oss blir det första gången vi deltar på familjedagen, vilket vi ser fram emot redan nu. Familjedagen äger rum utomhus och det är gratis inträde till marknaden.

Många som undrar vad ska man använda honungen till

Ja det är många som undrar men vet du, fråga vet ja. Vi har fått många tips om vad honungen är god till och du kanske också har ”åh det måste du testa”. Så vi hoppas du gör ett besök hos oss och även provsmaka vår honung. Oavsett ändamål så hoppas vi att det finns en smak för dig. Vi har även med oss våra trädgårdsfigurer, vi har många att välja bland, vilken är din favorit?

På en familjedagen ska vi givetvis ha något för barnen, vad sägs om välfyllda pysselpåsar. Många av er vet vad jag menar och för er andra, tja ni får göra ett besök och kika men kom tidigt.

Även i år fortsätter vi med konceptet där 50% av försäljningen från skyddsänglarna går till föreningen ”Min stora dag”. Det är en ideell förening som ger svårt sjuka barn en dag för att orka fler. Vill du läsa mer klicka på länken ovan.

logga min stora dag

Hälften av försäljningen går till föreningen men du kanske vill veta hur mycket vi tillsammans kommit upp till. Så om du hänga med på resan och se beloppet växa så gilla oss på facebook. Dels blir jag både glad och tacksam och dels får du följa med oss i vardagen och se vad som händer i Rånnamåla.

För dig som inte har möjligheten att komma till Eriksberg just denna dag. Du vet väl om att du är hjärtligt välkommen hem till oss i Rånnamåla, vi har öppet efter överenskommelse.